Kırcaali’de Sivil İnisiyatif Şehitlerini Yâd Etti

Kırcaali Bölgesi gençlerinin oluşturduğu sivil inisiyatif 19 Mayıs şehitlerini, gazilerini ve direnişin sembolü kahramanlarını andı ve Killi’de hep birlikte iftara katıldı. Programa Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF), Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) ile Sultanbeyli Balkan Göçmenleri Derneği de destek verdi.

Direnişin Günü 19 Mayıs 1989

19 Mayıs 1989 Cebel’de (Şeyhcuma)  Bulgaristan’ın komünist rejimine karşı başkaldırının günü, direnişin ve uyanışın günü… 26 Aralık 1984’te başlayan zorla isim değiştirme 1985 yılında 1 milyon 336 bin Türkün adının değiştirilmesi ile tamamlanmıştı. Ancak bu zoraki Bulgarlaştırma/Hristiyanlaştırma sürecini asla kabul etmeyen Türkler 19 Mayıs 1989’da isimleri, kimlikleri milliyetleri ve dinleri uğruna yollara döküldüler. Bu başkaldırı tüm Bulgaristan’a yayıldığı gibi ardından 1989 büyük göçünü getirdi. Bulgaristan’ı sarsan bu göç komünist rejimin de sonunu getirmişti.

Samimi Anma Törenlerinden Siyasallaşan Törenlere

İlk zamanlar 19 Mayıs törenleri isimleri ve kimlikleri uğruna şehit düşenlerin, gazilerin ve o kahramanların hatırasını canlı tutmak adına yapılmıştı. Ancak daha sonra Türklerin/Müslümanların hamisi olduğunu iddia eden HÖH/DPS bu törenleri kendi siyasetine alet edince törenler ruhunu da kaybetti. Bu yıl mübarek Ramazan ayında kasaba ortasında yakılan ateşte pişirilen çevirmeler, kebap kokuları arasında yapılan kutlamalar tam bir dejenerasyonu gösteriyordu.

Sivil İnisiyatiften Sivil Anma

Bu görüntüden rahatsız olan Kırcaali’nin Kızılağaç İlçesinde bağımsız meclis üyesi olan Feridun Halil ve bölge gençlerine Yukarı Cuma (Blagoevgrad) bölgesinden destek veren İsmail Cinci (Dost Partisi Eski İl Başkanı) ve bölge gençleri bir araya geldi. Bu birliktelikle sade bir şekilde şehit, gazi ve kahramanlarını yad ettiler. Şehitlerinin ruhuna Fatihalar gönderdiler.

Oluşturulan bu sivil inisiyatife BGF, Bal-Türk ve İstanbul/Sultanbeyli Balkan Göçmenleri Derneğinden de destek geldi. Destek veren derneklerin yönetici ve üyelerinden oluşan bir otobüs katılımcı bu sivil inisiyatifi yalnız bırakmadı.

BGF Federasyonu Genel Başkanı Dr. Kader Özlem tarafından temsil edilirken, Bal-Türk Genel Başkan Vekili Şükrü Ar ve Sultanbeyli Balkan Göçmenleri Derneği başkan Vekili Mehmet Vatansever ve yönetim kurulu üyeleri de programda yer aldı.

Kırcaali’de Medrese ve Kırca Ali Türbesini Ziyaret

Türkiye’den gelen kafile önce Kırcaali’deki Medreseye gitti. Bugün müze olarak kullanılan medreseyi gezen heyet ardından Kırcaali Camii ve Kırca Ali Türbesini ziyaret etti.

medrese.jpg

Yazının Devamı İçi linki Tıklayınız:  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s