Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü ‘Türkan bebek’ ölümünün 35. yılında anıldı

 

Kırcaali

Bulgaristan’da komünizm döneminde Türklere karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasında, isimlerinin zorla değiştirilmesine karşı çıkanların üzerine açılan ateş sonucu ölen 18 aylık Türkan bebek, Kırcaali bölgesindeki Mogilyane köyündeki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Onursal Başkanı Bayram Çolakoğlu ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’dan gelen AK Partili belediye meclis üyeleri, Balkan Türkleri dernekleri ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinden oluşan kalabalık bir heyetin katıldığı tören, Türkan bebek ve diğer şehitlerin kabirlerine yapılan ziyaretle başladı.

Kırcaali Bölge Müftülüğüne bağlı imam Mehmet İsmail, Türkan bebeğin mezarı başında Kur’an-ı Kerim okudu.

Yüzlerce kişinin katıldığı törenin devamında Mogilyane köyündeki Türkan Çeşme Anıtı önünde de etkinlik düzenlendi.

2019_Aralik_turkan_2

“Bu acı olayları unutmamamız gerekiyor” 

Yaşanan drama şahitlik eden, eski Kırkağaç Belediyesi Meclis Üyesi Feridun Halil, burada yaptığı konuşmada, 1984’te kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuklardan oluşan Türklerin asimilasyonu protesto etmek için bir araya geldiğini söyledi.

Türklerin, komünist rejimin askerleri tarafından abluka altına alındığını anlatan Halil, “Anıtın olduğu yerde askerler insanlarımızı durduruyor, o sırada ufak tefek çatışmalar yaşanıyor. İlk olarak Musa Yakub şehit ediliyor. Onlarca kişi yaralanıyor. 18 aylık Türkan Feyzullah ve Ayşe Hasan askerler tarafından vurularak şehit ediliyor.” diye konuştu.

WhatsApp Image 2019-12-22 at 12.34.42

Asimilasyona karşı direnişin simgesi olan Türkan bebeğin ölümünden sorumlu olanların hala ortaya çıkarılmadığını belirten Halil, “Bizim inancımıza, kimliğimize ve kültürümüze yönelik bu acı olayları unutmamamız gerekiyor.” dedi.

Türk heyeti, daha sonra şehitliği ve anıtı ziyaret ederek bölgedeki Türklerle bir araya geldi.

2019_Aralik_turkan_1

Türkan bebek kimdir?

Türkan bebek, 26 Aralık 1984’te Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Killi bölgesinde isim değiştirme uygulamasını protesto etmek için toplanan Türklerin arasında annesinin kucağında bulunuyordu.

Bulgar kolluk kuvvetlerinin kalabalığın üzerine rastgele açtığı ateş sonucunda henüz 18 aylıkken şehit olan Türkan bebek, Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü haline geldi.

Türkan bebek, her yıl 26 Aralık’ta Bulgaristan’daki kabri başında anılıyor. Şehit bebeğin anısına Türkiye’nin çeşitli illerinde de anıtlar bulunuyor.

AA

İhvan Radoykov   | 22.12.2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s