Süheyl Ünver Hocadan, Bulgaristan’a Dair Bir Anekdot

Kıymet bilmek, bana göre çok mühim bir hakikattir. Hayatım boyunca, kıymet bilmek hep düsturum olmuştur. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okurken kıymetini bildiğimi düşündüğüm kıymetli hocamız Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar ile İzmit’te, Batı Trakya Türklerinin Milli Direniş Günü etkinliğinde hasbihal etmek nasip oldu. Hocamın oradaki moderatörlüğü sırasında naklettiği bir hadiseyi burada zikretmeyi arzu ediyorum.

Bu nakilde, kıymetli hocam, Bulgaristan / Tırnovalı Mustafa Enver Bey’in oğlu Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver merhum ile arasında geçen bir diyalogdan bahsediyor.

Kıymetli Hocam anlatıyor:

4 Kasım 1983, Cuma günü, mutat ziyaretlerimden birine gittim. Süheyl Bey’in yöntemi şuydu: Sorar, ama cevabı kendisi verirdi. Bu soru ile aynı zamanda sizi düşünceye sevk ederdi. Cevabınızı almazdı.

Süheyl Bey: “Bulgaristan’da neler oluyor, biliyor musun?

Ahmet Güner Sayar: “Doğrusu, pek derinliğine bilmediğimi söyleyebilirim.”

Süheyl Bey:Bak, Bulgarlar Türk mezarlarını tahrip ediyor. Allah Türk düşmanına acımıyor.”

Bu hadiseden iki buçuk sene kadar sonra Süheyl Bey vefat etti. Bu hatıra bende kaldı. O sözlerden yedi sene sonra ne Jivkov kaldı, ne Bulgaristan; hepsi gitti. Süheyl Bey böyle Allah’a yakın bir insandı.

Rabbim bu yüce gönüllü, ilim irfan sahibi, vefatının ardından yüzlerce eser bırakmış kıymetli Süheyl Ünver hocamıza gani gani Rahmet eylesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s